5 دلیل اهمیت ایمنی لیفتراک

5 دلیل اهمیت ایمنی لیفتراک

لیفتراک ها ماشین های بسیار مفیدی هستند و تجهیزات ضروری در هر انبار یا کارخانه هستند. همچنین یک سرمایه گذاری بزرگ به حساب می آیند. برای محافظت از این سرمایه گذاری، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه منظم باید انجام شود. برخی از قطعات و اجزای یک لیفتراک به دلیل استفاده مداوم مستعد ساییدگی و پارگی هستند. تعمیر و نگهداری منظم می تواند به شما کمک کند عملکرد و عملکرد بهینه تجهیزات را تضمین کنید. همچنین قطعات فرسوده در لیفتراک ایمنی بار، اپراتور و سایر پرسنل مشغول به کار را به خطر می اندازد که همه اینها حتی از خود لیفتراک، حائز اهمیت تر می باشند.

 

چرا باید به ایمنی لیفتراک رسیدگی کرد؟

عوامل زیادی لیفتراک را خطرناک می کند: بار سنگین، بارهای غیر ایمن و ذاتا خطرناک، نگهداری ضعیف و غیره. در نتیجه، آموزش ایمنی مناسب بسیار مهم است. لیفتراک ها ماشین آلات سنگینی هستند که به آموزش مناسب برای کاهش خطر تصادفات و خسارات جدی نیاز دارند. به همین دلیل، آموزش اولیه لیفتراک یک جزء ضروری برای کارکرد ایمن این ماشین‌ها است.

برخی از شایع ترین عوامل تصادفات لیفتراک عبارتند از:

 • سرعت بیش از حد
 • رانندگی نامناسب
 • هشدارهای نادرست به دیگران
 • ارتباط ضعیف
 • سواری با بار بالا
 • عدم سرویس دهی کافی لیفتراک

بدون آموزش ایمنی لیفتراک، اپراتورها می توانند از سکوی لیفتراک بیفتند یا در اثر واژگونی لیفتراک آسیب و جراحت ببینند. همچنین می‌تواند باعث بروز حوادثی برای افراد نزدیک شود؛ برخی از رایج‌ترین آنها برخورد یا زیر گرفتن توسط لیفتراک، له شدن بین لیفتراک و سطح دیگر، یا برخورد با مواد در حال سقوط است.

 

5 دلیل ارتقاء ایمنی لیفتراک

ناگفته نماند که همه موارد فوق اهمیت ایمنی لیفتراک را برجسته می کنند. علاوه بر آنها، در اینجا پنج دلیل وجود دارد که سازمان ها باید آموزش ایمنی لیفتراک و تعمیرات آن را الزامی کنند.

 1. تلفات را کاهش می دهد

هنگام کار با لیفتراک، همیشه خطر تصادف وجود دارد. درست مانند رانندگی با وسیله نقلیه بدون آموزش یا تمرین قبلی، کار با لیفتراک بدون آموزش خطری فوری برای اپراتور و دیگران دارد. با این حال، بیشتر حوادث لیفتراک با آموزش ایمنی مناسب قابل پیشگیری است.

زیرا با آموزش صحیح، اپراتور با بهترین روش ها برای ایمنی لیفتراک آشنا می شود. چنین روش های ایمنی عبارتند از:

 • بوق زدن هنگام رانندگی در گوشه ای
 • حصول اطمینان از بالا بودن و شیب بودن بارها
 • هنگامی که دستگاه در حال حرکت است، شاخک ها را بالا یا پایین نیاورید
 • استفاده از لیفتراک برای بالا بردن سایر کارگران و غیره ممنوع است

5 دلیل ارتقاء ایمنی لیفتراک

 1. خرابی ها را شناسایی می کند

آموزش ایمنی لیفتراک شامل نمایش کامل تمامی کنترل ها می باشد. این فرصتی برای رانندگان است که سؤالات خود را بپرسند و در مورد عملکرد دستگاه توضیح دهند. با دانش درست، رانندگان می توانند مشکل را شناسایی کرده و قبل از اینکه به یک تصادف جدی تبدیل شود، به آن رسیدگی کنند.

علاوه بر این، این نوع آموزش منجر به رویکردی فعالانه برای مدیریت لیفتراک خواهد شد. اپراتورها اطلاعات کلی در مورد آنچه در لیفتراک “آماده برای استفاده” باید جستجو کرد و همچنین نحوه تشخیص لیفتراک که ممکن است ناامن باشد، خواهند داشت.

 

 1. آگاهی از بهترین شیوه ها

زمانی که راننده آموزش دیده و از بهترین شیوه ها آگاه باشد، شرکت ها به میزان قابل توجهی میزان تصادفات کمتری را تجربه می کنند. این آموزش شامل اطلاعات ضروری است، مانند:

 • نحوه مدیریت بارهای بالا برای جلوگیری از واژگونی
 • تا حد امکان بار را روی زمین نگه دارید
 • اگر لیفتراک واژگون شد چه باید کرد؟
 • تکنیک های پشتیبان گیری مناسب
 • حفظ دید مطلوب در همه زمان ها

آموزش ایمنی لیفتراک همچنین به سرویس منظم تجهیزات، ظرفیت بار لیفتراک، ویژگی های ایمنی و موارد دیگر اشاره می کند. این نوع آموزش ایمنی کارگران را بهبود می بخشد و در نتیجه در زمان و هزینه شما صرفه جویی می کند. به کاهش بهره وری که به دلیل حوادث ناشی از کارگران آموزش ندیده که در مورد بهترین شیوه های ایمنی لیفتراک آموزش ندیده اند، روی می دهد.

5 دلیل ارتقاء ایمنی لیفتراک

 1. زمان توقف پرهزینه را کاهش می دهد

هنگامی که یک لیفتراک باعث آسیب، واژگونی یا سقوط مواد به دلیل بارگیری بیش از حد یا فرسودگی در یکی از قطعات می شود، این امر باعث توقف پرهزینه، کاهش بهره وری و از بین رفتن کالا می شود. الزام تمامی اپراتورها به گذراندن دوره های آموزشی ایمنی لیفتراک و ارتقای سطح دانش، سرمایه گذاری در سلامت و ایمنی شرکت است.

ناوگانی از کارگران که با قوانین، مقررات و بهترین شیوه های ایمنی لیفتراک آشنا هستند، در کار موثرتر و کارآمدتر خواهند بود. عدم انجام این امر می تواند منجر به حوادث پرهزینه ای شود که با نیروی کار تحصیل کرده به راحتی قابل پیشگیری است.

 

 1. ایجاد اعتماد به نفس در کارگران

با آموزش ایمنی، رانندگان می توانند در کار با لیفتراک احساس اطمینان بیشتری کنند. این به خاطر این واقعیت است که آنها می‌دانند که همه همکارانشان برنامه آموزشی گسترده‌ای را گذرانده‌اند، که مستلزم آن است که آنها نیز تحصیل کرده و مطابق با استانداردها و روش‌های ایمنی هستند.

علاوه بر این، شرکت‌هایی که کارکنان خود را تحت آموزش لیفتراک قرار می‌دهند، روحیه را در محل کار خود تقویت می‌کنند، زیرا نشان‌دهنده مراقبت و توجه به ایمنی همه کارگران است و هنگامی که کارگران احساس کنند که از آنها مراقبت شده است، برای بازگرداندن حسن نیتی که از شما دریافت کرده اند، سخت تر کار خواهند کرد.

 

جمع بندی

دلایل بی شماری وجود دارد که اهمیت ایمنی لیفتراک را تایید می کند و با درک اینکه این دلایل چیست و چگونه بر شما، کسب و کارتان و مهمتر از همه کارمندانتان تأثیر می گذارد، تمایل بیشتری به ایجاد تغییرات لازم خواهید داشت.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09354244366