لیفتراک چیست؟

لیفتراک چیست؟

با توجه به توسعه تکنولوژی صنعتی، برای انجام بهتر کار و جابجایی لوازم گوناگون سنگین، این نیاز را ایجاد می کند. که افراد به دنبال ابزاری باشند که این کار را برای آنها آسان کند و بازده کاری آنها را افزایش دهد. همچنین لیفتراک بهترین گزینه قدرتمند برای بکسل کردن در پروژه های بزرگ و عظیم است. که ممکن است این سوال ذهن شما را درگیر کرده که لیفتراک چیست؟ در این مقاله از تامین دنیای هوشمند قصد داریم تا شما را با لیفتراک آشنا کنیم.

لیفتراک چیست؟

یکی از پرکاربردترین ابزار برای جابجایی وسایل سنگین استفاده از لیفتراک است. لیفتراک ابزاری است که در جلوی خود دو شاخک محکم دارد و برای بالا و پایین بردن اشیا و همچنین جابجایی آنها از جایی به جای دیگر استفاده می شود.

لیفتراک از جمله ماشین آلات صنعتی ضروری است که برای حمل و جابجایی انواع بار در وزن های بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد، درست است که یک لیفتراک می تواند بارهای سنگین را جابجا کند، اما باید توجه داشت که حداکثر ظرفیت حمل و وزن کالا از قبل برای هر لیفتراک توسط سازنده مشخص خواهد شد.

لیفتراک می تواند محموله های زیادی را بدون خطر واژگونی حمل کند، همچنین می تواند کالای متنوع را تا ارتفاع مشخصی بالا و پایین کند. برخی از لیفتراک‌ها برای عبور از زمین‌های ناهموار طراحی شده اند که در برخی از کارخانه‌ها، بخش‌های نام‌ گذاری شده ‌ای وجود دارد که کالاها باید از آنجا منتقل شوند و اینجا جایی است که از لیفتراک برای مناطق ناهموار استفاده می شود.

انواع لیفتراک براساس موتور

موتور لیفتراک یکی از مهم ترین اجزای لیفتراک بوده که کارکرد آن به نوع موتور بستگی دارد. که شما میتوانید با توجه به کاربری خود نوع مناسبی از لیفتراک را انتخاب کنید. از انواع لیفتراک براساس موتور و سوخت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. لیفتر‌اک برقی
  این نوع لیفتراک با استفاده از باتری قابل شارژ کار می کند و برای حرکت در فضاهای داخلی استفاده می شود.
  هزینه ی شارژ باتری لیفتر‌اک برقی  مقرون به صرفه بوده وباتری موجود در این لیفتر‌اک اندازه ی کوچکی دارد که سبب گردیده وزن کمتری داشته و حرکت آنها بسیار روان باشد.
  لیفتر‌اک های برقی فقط یک پدال گاز و یک پدال ترمز دارند و هیچ نوع دنده ای (اتومات یا دستی) ندارند به همین جهت ساده تر از لیفتر‌اک های موتور دیزل و گازسوز کار می کنند. همچنین این نوع لیفتر‌اک هزینه ی نگهداری بسیار کمی دارد.
 2. لیفتر‌اک دیزلی
  این نوع لیفتراک با استفاده از موتور دیزلی کار می کند و برای جابجایی بارهای سنگین در فضاهای باز استفاده می شود. موتورهای دیزلی در مقایسه با موتورهای LPG کارایی بیشتری دارد.
  همچنین مخزن سوخت ۵۰ لیتری لیفتر‌اک دیزل راندمان بیشتری نسبت به کپسول گاز ۱۸ کیلوگرمی لیفتر‌اک گازی دارد. قابل ذکر است که لیفتر‌اک های دیزل در مقایسه با لیفتر‌اک های گازسوز در سراشیبی و انجام امور سنگین قدرتمندتر عمل خواهد کرد.
 3. لیفتر‌اک دو گانه سوز
  لیفتر‌اک های دوگانه سوز در مقایسه با لیفتر‌اک دیزلی بی صداتر هستند همچنین بخار اگزوز لیفتر‌اک های دوگانه سوز آلایندگی بسیار کمتری دارند.
  کاتالیزور اگزوز لیفتر‌اک های دوگانه سوز نسبت به لیفتر‌اک های دیزلی، عملکرد بهتری در دماهای بالا دارند. این نوع لیفتراک ها، سرعت جابجایی، میزان شتاب و سرعت بالابری زیادی داشته و جایی برای رقابت دیگر انواع لیفتر‌اک نمیگذارد.
 4. لیفتراک LPG
  این نوع لیفتراک با استفاده از گاز پروپان بوتان (LPG) کار می کند و برای جابجایی بارهای سنگین در فضاهای باز و داخلی استفاده می شود.
 5. لیفتراک زمینی
  این نوع لیفتراک برای کار در سطح زمین طراحی شده است و برای جابجایی بارهای سنگین در انبارها، کارخانه ها و سایر مکان های صنعتی استفاده می شود.
 6. لیفتراک جلو بار
  این نوع لیفتراک برای جابجایی بارهای سنگین بر روی پالت هایی طراحی شده است و برای استفاده در انبارها و سایر محیط های لجستیکی مناسب است.
 7. لیفتراک راننده نشسته
  این نوع لیفتراک با استفاده از یک سرنشین راننده کار می کند و برای جابجایی بارهای سنگین در فضاهای داخلی و خارجی مناسب است.
 8. لیفتراک پلتفرمی
  این نوع لیفتراک برای جابجایی بارهای بلند و بزرگ طراحی شده است و برای استفاده در انبارها، کارخانه ها و سایر محیط های صنعتی مناسب است.
 9. لیفتراک کمکی
  این نوع لیفتراک برای کمک به لیفتراک های بزرگتر در جابجایی بارهای سنگین طراحی شده است و برای استفاده در محیط های صنعتی مناسب است.

اجزای اصلی و مهم لیفتراک چیست؟

لیفتراک یا کامیون صنعتی از اجزایی جهت داشتن کارایی لازم تشکیل شده است که آسیب یا خرابی هر کدام از این اجزا می تواند بر عملکرد آن موثر باشد. در ادامه با اجزای مهم این ماشین صنعتی آشنا می شوید. اجزای اصلی و مهم لیفتراک شامل :

 • کابین لیفتراک
  کابین لیفتراک فضایی است که صندلی، پدال، فرمان و اهرم قرار دارد که حتی در کابین لیفتراک به شکل بسته برای تنظیم هوا از کولر، بخاری نیز استفاده می شود که این اجزای اصلی لیفتراک می باشد.
اجزای لیفتراک

اجزای اصلی لیفتراک

 • دکل لیفتراک
  دکل یکی از مهم ترین و اساسی ترین اجزای لیفتراک است، در واقع دکل نقش اساسی در بلند کردن و حمل بار را دارد.
 • وزنه تعادل لیفتراک
  وزنه تعادل یک قطعه مهم فلزی به شکل ریخته گری شده و سنگین است که در پشت لیفتراک قرار می گیرد تا ثبات و تعادل بار در حال بلند شدن را حفظ کند که در لیفتراک های برقی باتری به کار رفته بخشی از وزن تعادل را ایفا می کند.
 • گارد بالاسری لیفتراک
  در واقع گارد بالاسری لیفتراک یک سقف فلزی است که توسط هر گوشه کابین پشتیبانی می شود و دلیل آن محافظت از اپراتور در برابر هرگونه سقوط اجسام است که در برخی مدل‌ها این قسمت با بدنه یا قاب لیفتراک ادغام می شود.

چرا از لیفتراک در مکان های صنعتی استفاده می شود؟

در پاسخ به سوال لیفتراک چیست؟ باید گفت که مهندسین و افرادی که از لیفتراک استفاده می کنند؛ معمولاً یک هدف مشترک دارند و آن هم انتقال تجهیزات سنگین از یک منطقه به منطقه دیگر است که این دستگاه لیفتراک نه تنها هزینه و زحمت جابجایی اجسام سنگین را کاهش می دهد، بلکه لوازم شما را بدون کوچکترین آسیبی به محل مورد نظر منتقل می کند.

طراحی لیفتراک به گونه ای است که ضمن حفظ تعادل بار، از سقوط یا ضربه زدن به آن جلوگیری کند. هر قسمت از این دستگاه لیفتراک نقش کلیدی در عملکرد صحیح آن دارد. اما باید توجه داشت که هر لیفتراک برای هدف خاصی و برای حمل بار مشخصی ساخته شده است، علاوه بر این، برخی از این لوازم را می توان بر روی زمین ناهموار حرکت داد، در حالی که برخی دیگر نمی توانند این کار را انجام دهند.

دلیل استفاده از لیفتراک چیست؟

نمونه لیفتراک خریداری شده از تامین دنیای هوشمند

برای انتقال و جا به جایی اجسام با وزن سنگین و چند تنی باید از لیفتراک استفاده کرد که با شتاب بهتری این عملیات را انجام می دهد و ایمنی کارگران با این لیفتراک تضمین می شود که جراحات را به حداقل می رسانند.

همچنین هدف از انتخاب لیفتراک این است که در شرکت‌ها و کارخانه جات گوناگون برای جا به جایی وسایل دیگر نیازی به نیروی انسانی نمی باشد و علاوه بر این وسایل با سرعت بیشتری جا به جا می شود و در وقت، زمان به خوبی صرفه جویی می گردد.

قطعات لیفتراک چیست؟

قطعات لیفتراک شامل مواد اصلی زیر است:

 1. راننده و صندلی: راننده لیفتراک با استفاده از کنترل های دستی و پایی به دستگاه راننده اتصال دارد و باید برای حرکت دادن لیفتراک تلاش کند. صندلی راننده لیفتراک باید قابل تنظیم باشد تا به طور مرتب و بهینه کارکرد داشته باشد.
 2. موتور: لیفتراک معمولاً با یک موتور دیزلی، بنزین یا برقی کار می کند. موتور لیفتراک باید قوی و با کارایی بالا باشد تا بارهای سنگین را بلند کرده و به محل مورد نظر حمل نماید.
 3. مجموعه هیدرولیکی: لیفتراک از یک سیستم هیدرولیکی استفاده می کند تا قدرت بالایی را برای جابجایی بارهای سنگین فراهم کند. مجموعه هیدرولیکی شامل پمپ، سیلندر، مخازن و شیرهای کنترل است.
 4. پایه ها: لیفتراک با استفاده از دو پایه بزرگ قادر است بارهای سنگین را بلند و حمل کند. پایه های لیفتراک با استفاده از سیستم هیدرولیکی جداگانه کنترل می شوند، و به صورت مجزا یا با هم حرکت می کنند.
 5. بازوی بالابر: بازوی بالابر شامل دسته های کنترل، شیرهای هیدرولیکی و موتور قدرتمند است که به لیفتراک کمک می کند تا بارهای سنگین را بلند کرده و به محل مورد نظر حمل کند.
 6. چرخ ها: لیفتراک با چهار چرخ بزرگ و قدرتمند که برای حرکت در سطح صاف و نرم طراحی شده اند، مجهز شده است. در بعضی از لیفتراک ها، چرخ ها می توانند برای حرکت در شرایط سخت تر قفل شوند.

کاربرد لیفتراک چیست؟

لیفتراک ها در محل های صنعتی کاربرد بسیاری دارند که بهتر است قبل از خرید یا استفاده از آن با کاربردهای آن آشنا شوید. از کاربرد لیفتراک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ساخت و ساز ساختمان‌ها
  در ساخت و ساز از لیفتراک برای حمل موادهای سنگین همچون مصالح ساختمانی و بلوک‌ها به صورت افقی و عمودی استفاده می شود که توانایی لیفتراک‌ها در بلند کردن یکپارچه بارهای سنگین می باشد و این لیفتراک را برای صنعت ساختمان ایده آل می کند.
 • حمل و نقل وسایل در اسکله ها
  این روزها لیفتراک‌ها پایه اصلی حمل و نقل بارانداز در اسکله‌ها هستند و از این نوع ماشین آلات برای جابجایی محموله های مختلف برای سفرهای دریایی استفاده می شود که معمولاً برای بارگیری یا تخلیه محموله از کشتی یک لیفتراک ضروری است.
 • برف روبی معابر و خیابان‌ها
  لیفتراک‌ها می توانند نیازهای برف روبی را برطرف کنند و افراد می توانند مسیر پوشیده از برف جلوی خانه یا محل کار خود را با لیفتراک تمیز کنند، همچنین برای مناطقی که بارش برف سنگین است، همیشه لیفتراک‌ها در مکان‌های شهری برای اقدام سریع در مواقع بحران قرار می گیرند و کاربرد بسیار زیادی دارند.
 • حمل وسایل در انبار
  استفاده از لیفتراک در عملیات انبار ضروری و مهم است که از این لیفتراک‌ها برای چیدن مواد در مکان هایی استفاده می شود که دسترسی به آن برای انسان آسان نیست و از لیفتراک جدا از حمل مواد سنگین می توان برای حمل لوازم بزرگ و حجیم نیز استفاده کرد که این یکی دیگر از کاربردهای لیفتراک می باشد.
کاربرد های لیفتراک چیست؟

نمونه کاربرد لیفتراک

نحوه کار با لیفتراک

همان طور که گفتیم لیفتراک ها از تجهیزات مهم برای حمل و نقل در انبارداری هستند. نحوه استفاده از لیفتراک ها بسیار مهم است. همچنین نحوه صحیح کار با آن میتوانید تاثیر بسزایی در عملکرد همچنین طول عمر و سلامت دستگاه بگذارد.

لیفتراک با دیفرانسیل عقب و یک چنگال قابل بالا آمدن در جلو که محموله و مواد را می‌توان برای حمل و نقل روی آن قرار داد،کار می‌کند. توانایی بلند کردن و پایین آوردن شاخک به صورت عمودی توسط اپراتور، از طریق اهرمی حاصل می‌شود که فشار درون سیلندرهای هیدرولیک دستگاه را کنترل می‌کند.

لیفتراک‌ها توسط دو مکانیزم درهم تنیده، سیلندرهای هیدرولیک و قرقره‌های زنجیره غلتکی که از فشار برای بالا و پایین بردن بار روی شاخک استفاده می‌کنند، کار می‌کنند. قدرت بالابر توسط فشار در سیلندرهای هیدرولیک ایجاد می‌شود که به موجب آن یک پمپ هوا، هوا را به داخل سیلندرهای هیدرولیک می‌کشد و سپس با گاز پر می‌شود.

این کار با افزایش فشار، روی سر پیستون لیفتراک متمرکز شده و در نتیجه نیروی خالص رو به بالا ایجاد خواهد کرد. این مهم منجر به یک تعادل فیزیکی می‌شود که در آن نیروی حاصل از گاز، برابر با نیروی رو به پایین بار لیفتراک است. مسئولین لیفتراک می‌توانند شاخک‌ها را بالا و پایین بیاورند، از شیفترهای جانبی برای جابجایی بارها و کج کردن تیرک استفاده کنند تا کپه از چنگال‌ها سر نخورد.

مزایای استفاده از لیفتراک

استفاده از لیفتراک ها دارای مزایای متفاوت و کاربردی است که در ادامه به این مزایا خواهیم پرداخت:

 1. کارایی بالا : با استفاده از لیفتراک بارهای سنگین به سرعت و با کارایی بالا جابجا می شوند.
 2. کاهش زمان : با استفاده از لیفتراک زمان جابجایی بارها کاهش می یابد و می توان به سرعت به بارهای بعدی بروید.
 3. کاهش هزینه ها : استفاده از لیفتراک می تواند هزینه های شما را کاهش دهد، زیرا کارگران کمتری برای جابجایی بارها نیاز دارید و زمان کمتری صرف جابجایی بارها می شود.
 4. ایمنی : استفاده از لیفتراک ها می تواند بهبود ایمنی کارکنان را در محیط کار بالا برده و از آسیب دیدن و حوادث کاری جلوگیری کند.
 5. دقت بالا : با استفاده از لیفتراک می توانید بارهای سنگین را با دقت بالا و در محل مناسب قرار دهید، که می تواند در جلوگیری از آسیب دیدن بارها و برخورد با دیگر اجسام کمک کند.
 6. تسهیل در جابجایی : با استفاده از لیفتراک می توان به راحتی بارها را از یک محل به محل دیگر جابجا کرد و این می تواند در تسهیل در جابجایی و مدیریت بارها کمک کند.

نکاتی که در هنگام خرید لیفتراک و قطعات لیفتراک باید مدنظر قرار دهید

لفیتراک وسیله کاربردی است که هنگام تهیه و خرید آن باید به نکات مهمی توجه کنید تا بتوانید خرید خوبی را تجربه کنید:

 • بار حمل شده : باید توجه داشت که بار حمل شده توسط لیفتراک چقدر است و از جمله ابعاد بار و وزن آن باید بررسی شود.
 • ارتفاع مجاز : باید ارتفاع مجاز لیفتراک را بررسی کرد و اطمینان حاصل کرد که به ارتفاع مورد نظر می توانید بار را جابجا کنید.
 • نوع سوخت : باید توجه داشت که نوع سوخت مورد استفاده توسط لیفتراک چیست و در صورتی که به گاز پروپان بوتان نیاز دارید، باید به این نکته توجه کنید.
 • نوع زمین : باید نوع زمینی که لیفتراک روی آن کار می کند را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که لیفتراک برای آن نوع زمین مناسب است.
 • تحمل وزن : باید تحمل وزن مجاز برای لیفتراک را بررسی کرد تا مطمئن شوید که می توانید بارهای خود را با این لیفتراک جابجا کنید.
 • نوع تایر : بسته به نوع کاربری و نوع زمین، باید نوع تایر مورد نیاز برای لیفتراک را انتخاب کرد.
 • قیمت : باید قیمت لیفتراک و قطعات لیفتراک را با دیگر برندها مقایسه کرد تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

در کل، لیفتراک ها یکی از مهمترین وسایل جابجایی و حمل و نقل در صنعت هستند و باعث بهبود کارایی، کاهش هزینه ها و افزایش ایمنی محیط کار می شوند. در هنگام خرید لیفتراک، باید به عوامل مهمی نظیر بار حمل شده، ارتفاع مجاز، نوع سوخت، نوع زمین و نوع تایر توجه کرد تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

سخن پایانی

لیفتراک یک ماشین صنعتی است که برای بلند کردن و انتقال مواد و وسایل گوناگون در فواصل کوتاه استفاده می شود و لیفتراک تا حد زیادی گسترش یافته است که در حال حاضر به بخشی ضروری از حمل و نقل بار در انبارهای کالا تبدیل شده است.

از این لیفتراک‌ها حتی برای ساخت و حمل و نقل مصالح ساختمانی نیز استفاده می شود، بنابراین هر جا که نیاز به جابجایی بارهای سنگین و دور از نیروی انسانی بود، لیفتراک می تواند چاره ساز باشد که در این مطلب از سایت tdhpart در مورد لیفتراک چیست؟ و اجزای اصلی و مهم لیفتراک و کاربردهای آن بیان شد تا بتوانید بهترین لیفتراک را با توجه به کسب و کار خود انتخاب کنید.

سوالات متداول درباره لیفتراک چیست؟

 1. کاربرد های لیفتراک چه می باشد؟
  برف روبی، حمل بار در اسکله ها، انتقال اجسام سنگین در انبار ها از کاربردهای مهم لیفتراک می باشد.
 2. دلیل استفاده از لیفتراک در محل های صنعتی چیست؟
  کاهش نیرو انسانی و کاهش هزینه ها و افزایش سرعت حمل بار از دلایل انتخاب لیفتراک در این محل ها می باشد.
 3. از مهم ترین اجزای لیفتراک چیست؟
  دکل یکی از مهم ترین و اساسی ترین اجزای لیفتراک است، در واقع دکل نقش اساسی در بلند کردن و حمل بار را دارد.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09354244366