لیفتراک چیست؟

لیفتراک چیست؟

با توجه به توسعه تکنولوژی صنعتی، برای انجام بهتر کار و جابجایی لوازم گوناگون سنگین، این نیاز را ایجاد می کند که افراد به دنبال ابزاری باشند که این کار را برای آنها آسان کند و بازده کاری آنها را افزایش دهد. همچنین لیفتراک بهترین گزینه قدرتمند برای بکسل کردن در پروژه های بزرگ و عظیم است که ممکن است این سوال ذهن شما را درگیر کرده که لیفتراک چیست؟ در این مقاله از تامین دنیای هوشمند قصد داریم تا شما را با لیفتراک آشنا کنیم.

لیفتراک چیست؟

یکی از پرکاربردترین ابزار برای جابجایی وسایل سنگین استفاده از لیفتراک است. لیفتراک ابزاری است که در جلوی خود دو شاخک محکم دارد و برای بالا و پایین بردن اشیا و همچنین جابجایی آنها از جایی به جای دیگر استفاده می شود. لیفتراک از جمله ماشین آلات صنعتی ضروری است که برای حمل و جابجایی انواع بار در وزن های بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد، درست است که یک لیفتراک می تواند بارهای سنگین را جابجا کند، اما باید توجه داشت که حداکثر ظرفیت حمل و وزن کالا از قبل برای هر لیفتراک توسط سازنده مشخص خواهد شد.

لیفتراک می تواند محموله های زیادی را بدون خطر واژگونی حمل کند، همچنین می تواند کالای متنوع را تا ارتفاع مشخصی بالا و پایین کند. برخی از لیفتراک‌ها برای عبور از زمین‌های ناهموار طراحی شده اند که در برخی از کارخانه‌ها، بخش‌های نام‌ گذاری شده ‌ای وجود دارد که کالاها باید از آنجا منتقل شوند و اینجا جایی است که از لیفتراک برای مناطق ناهموار استفاده می شود.

اجزای اصلی و مهم لیفتراک چیست؟

لیفتراک یا کامیون صنعتی از اجزایی جهت داشتن کارایی لازم تشکیل شده است که آسیب یا خرابی هر کدام از این اجزا می تواند بر عملکرد آن موثر باشد. در ادامه با اجزای مهم این ماشین صنعتی آشنا می شوید. اجزای اصلی و مهم لیفتراک شامل :

 • کابین لیفتراک
  کابین لیفتراک فضایی است که صندلی، پدال، فرمان و اهرم قرار دارد که حتی در کابین لیفتراک به شکل بسته برای تنظیم هوا از کولر، بخاری نیز استفاده می شود که این اجزای اصلی لیفتراک می باشد.
اجزای اصلی لیفتراک

اجزای اصلی لیفتراک

 • دکل لیفتراک
  دکل یکی از مهم ترین و اساسی ترین اجزای لیفتراک است، در واقع دکل نقش اساسی در بلند کردن و حمل بار را دارد.
 • وزنه تعادل لیفتراک
  وزنه تعادل یک قطعه مهم فلزی به شکل ریخته گری شده و سنگین است که در پشت لیفتراک قرار می گیرد تا ثبات و تعادل بار در حال بلند شدن را حفظ کند که در لیفتراک های برقی باتری به کار رفته بخشی از وزن تعادل را ایفا می کند.
 • گارد بالاسری لیفتراک
  در واقع گارد بالاسری لیفتراک یک سقف فلزی است که توسط هر گوشه کابین پشتیبانی می شود و دلیل آن محافظت از اپراتور در برابر هرگونه سقوط اجسام است که در برخی مدل‌ها این قسمت با بدنه یا قاب لیفتراک ادغام می شود.

چرا از لیفتراک در مکان های صنعتی استفاده می شود؟

در پاسخ به سوال لیفتراک چیست؟ باید گفت که مهندسین و افرادی که از لیفتراک استفاده می کنند؛ معمولاً یک هدف مشترک دارند و آن هم انتقال تجهیزات سنگین از یک منطقه به منطقه دیگر است که این دستگاه لیفتراک نه تنها هزینه و زحمت جابجایی اجسام سنگین را کاهش می دهد، بلکه لوازم شما را بدون کوچکترین آسیبی به محل مورد نظر منتقل می کند.

طراحی لیفتراک به گونه ای است که ضمن حفظ تعادل بار، از سقوط یا ضربه زدن به آن جلوگیری کند. هر قسمت از این دستگاه لیفتراک نقش کلیدی در عملکرد صحیح آن دارد. اما باید توجه داشت که هر لیفتراک برای هدف خاصی و برای حمل بار مشخصی ساخته شده است، علاوه بر این، برخی از این لوازم را می توان بر روی زمین ناهموار حرکت داد، در حالی که برخی دیگر نمی توانند این کار را انجام دهند.

دلیل استفاده از لیفتراک چیست؟

نمونه لیفتراک خریداری شده از تامین دنیای هوشمند

برای انتقال و جا به جایی اجسام با وزن سنگین و چند تنی باید از لیفتراک استفاده کرد که با شتاب بهتری این عملیات را انجام می دهد و ایمنی کارگران با این لیفتراک تضمین می شود که جراحات را به حداقل می رسانند. همچنین هدف از انتخاب لیفتراک این است که در شرکت‌ها و کارخانه جات گوناگون برای جا به جایی وسایل دیگر نیازی به نیروی انسانی نمی باشد و علاوه بر این وسایل با سرعت بیشتری جا به جا می شود و در وقت، زمان به خوبی صرفه جویی می گردد.

کاربرد لیفتراک چیست؟

لیفتراک ها در محل های صنعتی کاربرد بسیاری دارند که بهتر است قبل از خرید یا استفاده از آن با کاربردهای آن آشنا شوید. از کاربرد لیفتراک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ساخت و ساز ساختمان‌ها
  در ساخت و ساز از لیفتراک برای حمل موادهای سنگین همچون مصالح ساختمانی و بلوک‌ها به صورت افقی و عمودی استفاده می شود که توانایی لیفتراک‌ها در بلند کردن یکپارچه بارهای سنگین می باشد و این لیفتراک را برای صنعت ساختمان ایده آل می کند.
 • حمل و نقل وسایل در اسکله ها
  این روزها لیفتراک‌ها پایه اصلی حمل و نقل بارانداز در اسکله‌ها هستند و از این نوع ماشین آلات برای جابجایی محموله های مختلف برای سفرهای دریایی استفاده می شود که معمولاً برای بارگیری یا تخلیه محموله از کشتی یک لیفتراک ضروری است.
 • برف روبی معابر و خیابان‌ها
  لیفتراک‌ها می توانند نیازهای برف روبی را برطرف کنند و افراد می توانند مسیر پوشیده از برف جلوی خانه یا محل کار خود را با لیفتراک تمیز کنند، همچنین برای مناطقی که بارش برف سنگین است، همیشه لیفتراک‌ها در مکان‌های شهری برای اقدام سریع در مواقع بحران قرار می گیرند و کاربرد بسیار زیادی دارند.
 • حمل وسایل در انبار
  استفاده از لیفتراک در عملیات انبار ضروری و مهم است که از این لیفتراک‌ها برای چیدن مواد در مکان هایی استفاده می شود که دسترسی به آن برای انسان آسان نیست و از لیفتراک جدا از حمل مواد سنگین می توان برای حمل لوازم بزرگ و حجیم نیز استفاده کرد که این یکی دیگر از کاربردهای لیفتراک می باشد.
کاربرد های لیفتراک چیست؟

نمونه کاربرد لیفتراک

سخن پایانی

لیفتراک یک ماشین صنعتی است که برای بلند کردن و انتقال مواد و وسایل گوناگون در فواصل کوتاه استفاده می شود و لیفتراک تا حد زیادی گسترش یافته است که در حال حاضر به بخشی ضروری از حمل و نقل بار در انبارهای کالا تبدیل شده است.

از این لیفتراک‌ها حتی برای ساخت و حمل و نقل مصالح ساختمانی نیز استفاده می شود، بنابراین هر جا که نیاز به جابجایی بارهای سنگین و دور از نیروی انسانی بود، لیفتراک می تواند چاره ساز باشد که در این مطلب از سایت tdhpart  در مورد لیفتراک چیست؟ و اجزای اصلی و مهم لیفتراک و کاربردهای آن بیان شد تا بتوانید بهترین لیفتراک را با توجه به کسب و کار خود انتخاب کنید.

سوالات متداول درباره لیفتراک چیست؟

 1. کاربرد های لیفتراک چه می باشد؟
  برف روبی، حمل بار در اسکله ها، انتقال اجسام سنگین در انبار ها از کاربردهای مهم لیفتراک می باشد.
 2. دلیل استفاده از لیفتراک در محل های صنعتی چیست؟
  کاهش نیرو انسانی و کاهش هزینه ها و افزایش سرعت حمل بار از دلایل انتخاب لیفتراک در این محل ها می باشد.
 3. از مهم ترین اجزای لیفتراک چیست؟
  دکل یکی از مهم ترین و اساسی ترین اجزای لیفتراک است، در واقع دکل نقش اساسی در بلند کردن و حمل بار را دارد.

دیدگاه ها (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09354244366

با ما تماس بگیرید: 09354244366